Jak właściwie dbać o soczewki korekcyjne?

Właściwa pielęgnacja soczewek chroni oczy przed infekcjami. Zanim nałożysz soczewki korekcyjne, dokładnie umyj, opłucz i osusz ręce. Używaj mydła bez olejków, balsamów i perfum. Osusz ręce niestrzępiącym się ręcznikiem. Do obsługi soczewki kontaktowej używaj opuszków palców (nie paznokci i ostrych narzędzi, np. pincety). Zanim włożysz ją do oka, upewnij się, że jest czysta, wilgotna i nieuszkodzona

Dlaczego warto wybrać soczewki korekcyjne?

Noszenie soczewek korekcyjnych ma wiele zalet. Są idealne dla osób, które prowadzą aktywny tryb życia. Znajdują się bezpośrednio na rogówce. Nie mają ramek w przeciwieństwie do okularów. Zapewniają więc szersze pole widzenia. Nie zaparowują, gdy jest zimno lub pada deszcz. Nie musisz też myśleć o przeciwsłonecznych okularach korekcyjnych.

Soczewki korekcyjne są świetną alternatywą dla okularów. Powinieneś jednak odpowiednio je pielęgnować. Dzięki temu będziesz lepiej widział. Uchronisz się też przed różnymi infekcjami oczu. W przeciwnym razie możesz doprowadzić m.in. do stanu zapalnego rogówki.

Jak dbać o kontakty?

Pamiętaj, by przed nałożeniem i zdjęciem soczewek, dokładnie umyć ręce wodą i mydłem. W miarę możliwości osusz je później niestrzępiącym się ręcznikiem. Ponadto używaj specjalnego płynu do czyszczenia kontaktów. Nigdy nie myj ich zwykłą wodą.

Najłatwiejszym i najbezpieczniejszym rodzajem soczewek korekcyjnych są te jednorazowego użytku. Nosisz je raz, a następnie wyrzucasz. Nie wymagają czyszczenia. Dlatego cieszą się dużą popularnością.

Producenci proponują też soczewki o przedłużonym użyciu. Możesz je nosić przez siedem dni z rzędu (niektóre nawet przez 30). Jednak po upływie określonego czasu należy je usunąć i zutylizować. Twój okulista lub optyk wyjaśni Ci, jak długo możesz nosić wybraną markę. Jednak najpopularniejsze są soczewki korekcyjne na co dzień. Możesz je nosić przez określony czas, ale wieczorem musisz je zdjąć.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji soczewek

Nie noś soczewek korekcyjnych w basenie, spa, ani żadnym akwenie wodnym. Nawet prysznic lub kąpiel z kontaktami może zwiększyć ryzyko infekcji. Nie płucz i nie przechowuj soczewek korekcyjnych w wodzie. Do czyszczenia stosuj jedynie specjalne płyny do kontaktów. Co prawda roztwór soli jest bezpieczny, ale nie dezynfekuje powierzchni soczewek.

Jeśli chodzi o wymianę, zawsze stosuj się do zaleceń specjalisty. Nie próbuj przedłużać zalecanego czasu. Konsekwencje mogą być poważne. Po wyjęciu soczewek z opakowania wyrzuć resztę. Zawsze przechowuj i płucz je w świeżym roztworze. W ten sposób unikniesz infekcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *