Pranie zasłon i pościeli – jak się za nie zabrać?
Czas czytania:4 min

Pranie zasłon i pościeli – jak się za nie zabrać?

0 0

Pranie ubrań czy bielizny nie jest niczym trudnym. Jeśli potrafi się segregować właściwie rzeczy wg. choćby kolorów i dobierać właściwie program do materiałów i stopnia zabrudzenia to z pewnością poradzimy sobie z tym zadaniem. Sprawa się komplikuje kiedy przychodzi do prania zasłon czy pościeli. Jak się za to zabrać? O czym pamiętać?

Wiosenne porządki

Zima nie sprzyja generalnym porządkom – można co prawda zrobić detox szafy, porządki w kuchni czy posprzątać w dokumentach, niektóre jednak z domowych czynności wykonuje się wiosną – nie bez powodu mówi się o wiosennych porządkach. Ta pora roku sprzyja nie tylko porządkom w ogródku ale także wietrzeniu, myciu okien i praniu. To właśnie wiosną, kiedy jest ciepło i wieje wiosenny wietrzyk możemy zmierzyć się z brudnymi zasłonami czy pościelą, które po zimie pozostawiają wiele do życzenia. Dla wielu gospodyń domowych jest to nie lada wyzwanie, zwłaszcza jeśli ma się duży dom z wieloma oknami czy sporą rodzinę, która wymaga zmiany pościeli w tempie błyskawicznym.

Czysta pościel krok po kroku

Przed przystąpieniem do prania należy zapoznać się z metką – powinny znajdować się na niej wszelkie informacje dotyczące składu czy temperatury prania. Pod względem materiału możemy podzielić pościel na syntetyczną – szytą ze sztucznych materiałów typu poliester, mikrofaza, fizelina itp. oraz naturalną – szytą z bawełny i uszlachetniających domieszek, zaliczyć tu można pościel bawełnianą, satynową, z kory, flanelową, atłasową, wełnianą. W zależności od rodzaju materiału z którego zrobiona jest pościel inaczej będzie ona zachowywać się podczas prania, dlatego niezwykle ważne jest aby przed włożeniem jej do pralki znaleźć na metce w jakiej temperaturze powinno się ją prać. Nie chcesz przecież aby Twoja pościel skurczyła się w praniu bądź zniszczyła podczas zbyt szybkiego wirowania. Kiedy już wiemy jaką temperaturę prania lubi nasza pościel w drugim kroku musimy dobrać odpowiedni środek piorący. Ważne aby nie tylko pozbywał się on wszelkich brudów ale także chronił poszwy. W zależności od rodzaju pościeli musimy także zadecydować czy pościel można wirować czy może lepiej odcisnąć ręcznie nadmiar wody. Czasem pościel jest na tyle delikatna, że wymaga delikatnego traktowania. Zasady pielęgnacji i prania pościeli naturalnej są niezwykle ważne. Czas poświęcony na dobrze przygotowanie pranie zaprocentuje w postaci czystej i świeżej kołdry czy poduszki.

Zasłony jak nowe

Mimo, że zasłony zostały w ostatnim czasie wyparte przez rolety to jednak w wielu domach stanowią, ważny, ozdobny element. Jak przystało na ozdobę powinna ona umilać oczy a nie straszyć zabrudzeniami, dlatego wraz z pierwszymi dniami wiosny w wielu domach widać powiewające, wyprane zasłony. Odpowiednie pranie zasłon jest sposobem na utrzymanie ich w czystości bez ryzyka uszkodzenia czy zniekształcenia. Także i w tym przypadku przed przystąpieniem do prania należy zapoznać się ze wskazaniami producenta znajdującymi się na metce a także ogólnymi zasadami prania danej tkaniny, z której wykonana jest nasza zasłona. Pranie zasłon należy rozpocząć od wstępnego czyszczenia – wytrzepanie na zewnątrz kurzu i innych zanieczyszczeń. Następnie zasłonę namaczamy – wystarczy do tego letnia woda a w przypadku większych zabrudzeń warto dodać delikatny środek do namaczania i kilkakrotnie zmienić wodę. Po tych wstępnych czynnościach możemy przystąpić do prania właściwego. W zależności od zaleceń producenta może to być pranie ręczne bądź w pralce, w przypadku tego drugiego zalecany jest program delikatny. Dobrej jakości zasłony można prać tak często, jak jest to konieczne, bez ryzyka zniszczenia czy utraty wyglądu zasłony.

Wiosenny wietrzyk – sprzymierzeńcem prania

Ważnym etapem prania pościeli i zasłon jest ich właściwe suszenie. Któż z nas nie lubi zapachu świeżo wypranej poszwy, dzięki którym lepiej się śpi czy zasłon, dzięki którym w całym pokoju pachnie świeżością. Niewątpliwe zapach ten jest wynikiem odpowiedniego suszenia, nie ma bowiem nic lepszego niż słońce i wiatr, które w krótkim czasie pozwolą wysuszyć nasze pranie, pozostawiając na długo przyjemną świeżość. O zaletach suszenia na świeżym powietrzy wiedziały już nasze babcie, które pranie rozwieszały na sznurach rozciągniętych pomiędzy drzewami. Dzisiaj służą do tego suszarki ogrodowe, które coraz częściej pojawiają się w marketach. Wśród nich wyróżniają się swoją innowacyjnością suszarki LEITHEIT Linomatic, w których podczas składania linki chowają się w ramionach, dzięki czemu chronione są przed wilgocią i zabrudzeniem. Podczas suszenia pościeli czy zasłon problemem jest mało miejsca na suszarce. Fakt standardowe suszarki stojące używane podczas zimy w domach nie pomieszczą takiej ilości tkaniny a co za tym idzie pranie trzeba dzielić na części i suszyć je po sobie.

 

Z suszarką Linomatic 600 Deluxe nie ma tego problemu. Ten popularny i cieszący się dużym uznaniem model suszarki od LEITHEIT to 60 metrów linek, które mogą pomieścić do 6 prań! Linki osiągają do 2,20 metrów i żadna zasłona czy pościel im nie straszna. Możesz więc bez obaw prac jednocześnie pościel i zasłony i nie martwić się o miejsce na suszarce. W przeciwieństwie do tradycyjnych suszarek zaletą suszarek ogrodowych jest to, że mogą one być na stałe zamontowane w ogrodzie i rozkładane jedynie w razie potrzeby. W przypadku suszarki Linomatic 600 Deluxe rozkładanie jest dziecinie proste, model ten posiada dodatkowo System Easy Lift, który ułatwia podnoszenie oraz EasyClose zapewniający komfort zamykania, bez potrzeby schylania się. Suszarka Linomatic 600 Deluxe ma także 8 specjalnych uchwytów na wieszaki dla miłośników suszenia ubrań w ten sposób. Dzięki specjalnej konstrukcji nie ma szans by nawet silny wiatr porywał pranie. Suszarki LEIFHEIT to przepis na pachnące pranie. Można je nabyć w OBI, Leroy Merlin czy sklepie internetowym www.leifheitsklep.pl a w dniach 01.05 do 31.07.2017 roku jeśli kupisz suszarkę i przetestujesz ją przez 100 dni i nie spełni Twoich oczekiwań otrzymasz zwrot pieniędzy. Szczegóły promocji dostępne są w regulaminie http://tiny.pl/g1xjm.

Czas wiosny to czas porządków. Po zimie chcemy by w naszym domu zapachniało świeżością dlatego piorąc pościel czy zasłony suszmy je na zewnątrz. Słońce, wiosenny wietrzyk i suszarki ogrodowe LEIFHEIT to przepis nie tylko na udane pranie ale i na świeżość w całym domu.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Infekcja u niemowlaka- czy może być groźna
Next post Już małe dzieci używają komputera! Czy to dobrze?