Suszenie prania w domu. Zobacz, jak efektywnie wykorzystać przestrzeń
Czas czytania:3 min

Suszenie prania w domu. Zobacz, jak efektywnie wykorzystać przestrzeń

0 0

Niesprzyjająca aura i coraz niższe temperatury sprawiają, wywieszanie ubrań na dworze jest przeważnie niemożliwe. Pozostaje więc suszenie ich w domu. Jak sprawić, by było to jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców i nie groziło pojawieniem się pleśni w mieszkaniu? Sprawdź sposoby na sprawne wysuszenie prania nawet w najmniejszej domowej przestrzeni

Optymalne rozwiązanie na wielkie pranie

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem dużego domu nie masz problemu z praniem – możesz przeznaczyć na suszenie osobne pomieszczenie. Jednak i w tym wypadku, ważny jest dobór odpowiedniej do twoich potrzeb suszarki. Świetnym rozwiązaniem będzie np. stabilna suszarka Magnum marki Vileda, której powierzchnia suszenia wynosi aż 24 metry, co daje możliwość zmieszczenia na niej 2-3 pełnych prań za jednym razem. Co to oznacza? Że bez problemu zmieścisz na niej pranie dla całej rodziny. Ten model jest na tyle szeroki – ma aż 211 cm, że rozwiesisz na niej obrusy i mniejszych rozmiarów pościel, bez konieczności składania. Podwyższony, stabilny stelaż (128 cm) i wysoko położone skrzydła umożliwią ci suszenie długich rzeczy, jak sukienki czy spodnie. Z kolei szerokie aluminiowe linki przyspieszają suszenie i zapobiegają zagnieceniom – zaoszczędzisz sporo czasu na prasowaniu. Wybierając suszarkę zwróć uwagę, czy dany model ma wbudowane kółka, dzięki którym bez wysiłku przesuniesz suszarkę w dogodne miejsce, nawet jeśli jest załadowana mokrym praniem. Przyda się także blokada skrzydeł, która sprawi że łatwo ją przechowasz.

Mało miejsca na suszenie prania? Wykorzystaj przestrzeń z pomysłem

Jednak gdy metraż twojego mieszkania jest niewielki, a w budynku nie ma suszarni, musisz znaleźć inny sposób na rozprawienie się z problemem suszenia mokrej odzieży. Możesz wykorzystać mobilną suszarkę, rozstawianą w łazience lub pokoju. Jednak takie modele zajmują sporo cennego miejsca, utrudniają komunikację i mogą niekorzystnie wpływać na estetykę twojego mieszkania. Jeżeli każdy centymetr przestrzeni jest dla ciebie na wagę złota, przemyśl alternatywne rozwiązania. Jeśli decydujesz się na zakup tradycyjnej suszarki rozkładanej, praktycznym wyborem będzie wersja z kółkami, które ułatwią przesuwanie. To bardzo istotne, bo suszarka z wilgotnym praniem może być ciężka. W niewielkiej przestrzeni bardzo pomocne okazują się wysokie, stojące suszarki typu „wieża” (np. Mixer 3, Mixer 4 marki Vileda). Zajmują niewiele miejsca na podłodze, a jeśli nie chcesz trzymać ich w pokoju, możesz je umieścić na przykład w kabinie prysznicowej. Na tego typu suszarkach rozwiesisz odzież i bieliznę na kilku poziomach, w optymalnych odstępach od siebie. Ponadto są bardzo stabilne i pozwalają regulować poszczególne segmenty, ich wysokość oraz położenie. Są też suszarki, które umożliwią jeszcze efektywniejsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni, np. przeznaczone do zawieszenia na kaloryferze, wannie lub suficie czy ścianie. Z tej ostatniej powinni zrezygnować właściciele łazienek z zainstalowanym piecykiem gazowym. Rozwieszone pranie utrudnia przepływ powietrza, wentylacja jest nieodpowiednia, tym samym wzrasta niebezpieczeństwo zaczadzenia.

Susz bezbłędnie

Wybierając suszarkę, zainwestuj w produkt, którego wysoką jakość potwierdza gwarancja producenta, czasem nawet do trzech lat. To da ci pewność, że materiał, z którego wykonana jest suszarka nie zardzewieje pod wpływem rozwieszonego na niej wilgotnego prania, a tym samym nie pozostawi na odzieży trudnych do usunięcia zabrudzeń. Pamiętaj, że mokre pranie nie powinno ociekać wodą. Jeśli nie ma przeciwwskazań producenta, prane rzeczy powinny być wyciśnięte lub mocno odwirowane, wówczas szybciej wyschną. Rozwieszaj odzież i bieliznę jak najbardziej rozprostowaną – będzie mniej pognieciona, co ułatwi prasowanie. Swetry najlepiej susz poziomo lub równomiernie rozwieszone (nie rozciągną się), a koszule rozwieszone na wieszakach. Nie zapomnij też o uchyleniu lub rozszczelnieniu okna, zwłaszcza w początkowej fazie suszenia.

Wilgoć pod kontrolą

Proces suszenia w domu generuje dużą ilość wilgoci, a większa nawet o 30% może powodować rozwój pleśni i grzybów odpowiedzialnych za alergie i zapalenie płuc. Dlatego warto kontrolować jej poziom. Jeślijest zbyt wysoki (prawidłowy powinien oscylować między 40% a 60%), zastosuj specjalny pochłaniacz. Urządzenie kontroluje oraz samodzielnie redukuje nadmiar wilgoci w powietrzu do optymalnego dla zdrowia poziomu. W ten sposób można zapobiec parowaniu okien, a także zabezpieczyć mieszkanie przed pleśnią i grzybami oraz nieprzyjemnym zapachem.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Mikołajki – propozycje książkowe
Next post Rocznica ślubu: 6 rzeczy, którymi możesz ją zaskoczyć