Kreatywne zabawy z dzieckiem – rękawiczka sensoryczna

Zabawy sensoryczne pobudzając zmysły dziecka, zachęcają go do kreatywnego myślenia,  poznawania, odkrywania i rozwoju. Dziecko w ten sposób poznaje nie tylko siebie, ale równie zjawiska zachodzące wokół, to doskonały pomysł na oderwanie malucha od telewizora i komputera, a teraz najlepsze: Nie potrzebujesz do tego drogich zabawek! Dziś polecamy zrobienie razem z dzieckiem rękawiczki sensorycznej

Rękawiczka sensoryczna – co potrzeba:

  • lateksowe rękawiczki
  • miseczki
  • łyżeczki
  • ryż
  • kasza
  • drobny makaron
  • kulki
  • groch
  • fasola
  • farby

Rękawiczka sensoryczna – jak zrobić?

Wykonanie rękawiczki sensorycznej to nic trudnego. Nasyp do miseczek ryż, makaron, groch, fasolę, kaszę, kulki (oczywiście dowolna ilość i dowolne składniki, możecie zrobić rękawiczkę sensoryczną z wykorzystaniem samego ryży). Następnie daj dziecku łyżeczki, niech przesypuje z miseczki do miseczki, miesza łyżeczką, ręką itp. Następnie weźcie lateksowe rękawiczki i napełniajcie je przygotowanymi składnikami. Oczywiście ilość składników zależy od dziecka. Pozwól mu samemu zdecydować, co i jak włoży do rękawiczki. Chodzi o to, żeby dziecko samo odkrywało strukturę produktów. Na koniec pomóż dziecku zawiązać rękawiczkę i zacznijcie się bawić!

Rękawiczka sensoryczna – zabawy

Syn jest fanem koparek, wywrotek i wszelkich pojazdów budowy, dlatego rękawiczki sensoryczne były przewożone koparką, wywrotką itp. Były one też napełniane spychaczem Jankiem 🙂 Gotowe rękawiczki sensoryczne można pomalować farbami, dorysować im buźki, włosy czy co tylko dziecko wymyśli. Tym samym kształtujemy również dziecięcą kreatywność.

Rękawiczki sensoryczne wykorzystaliśmy także jako woreczki gimnastyczne. Położenie ich na głowie i przejście z wyprostowanymi plecami było nie lada wyczynem i dostarczyło nam wiele powodów do śmiechu.

Rękawiczki można również wrzucać do różnych pojemników. My ustawiliśmy miski różnej wielkości i rzucaliśmy do nich rękawiczki.

Sensoryczne rękawiczki to idealny sposób na zapewnienie dziecku dawki ruchu. Ułóż rękawiczki trasę, którą ma pokonać dziecko. Jeśli zwykły slalom szybko się znudzi, podnosimy poprzeczkę – może bieganie slalomem z rękawiczkami pod pachami albo między kolanami?

Pomysłów na zabawę z sensorycznymi rękawiczkami jest dużo, jak je wykorzystacie i do czego wam będą służyć zależy tylko od waszej wyobraźni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *