Dziewczyna w turbanie i jej książka

Autorkę tej książki od lat mijałam na ulicach Opola – zawsze w starannym makijażu – i turbanie. Te nakrycia głowy Magdalena Schatt-Skotak zawsze miała fantazyjnie upięte, kolorowe, dopasowane do ubioru. Dziewczyna w chuście na głowie to jednak niecodzienność na opolskich ulicach – więc przyciągała wzrok. Niewiele osób wiedziało, że turban skrywa chorobę – pani Magdalena cierpi na alopecję, czyli całkowite łysienie. I o tej chorobie, tak trudnej dla kobiety, napisała książkę

“ŁysOlka i Długowłosy” powstała z myślą o dzieciach pani Magdy, gdy ta zorientowała się, że w przedszkolu jej córka miewa nieprzyjemności z powodu innego wyglądu mamy. To, co dla dzieci autorki było normą – mama bez włosów, dla innych było czymś dziwacznym. Hejt spotykał córkę autorki, ale i ją samą, gdu na ulicy słyszała docinki a propos wyglądu.

Bohaterowie “ŁysOlki i Długowłosego” to bliżnięta, Olek i Ola. Dziewczynka choruje na alopecję, Olek ma długie włosy. To opowieść o chorobie, życiu z nią i jej akceptacji. Napisana w przystępny sposób, ale nie infantylny, tłumaczy dzieciom to, co w życiu jest ważne: akceptacja, tolerancja dla inności, miłość w rodzinie, wsparcie bliskich. Dzięki niej czytelnicy dowiedzą się o mało znanej chorobie, która okalecza nie tylko fizycznie, ale jest też trudna do ogodzenia się z nią psychicznie. To lektura głównie dla dzieci kilkuletnich, ale czytający ją rodzice na pewno też się wzruszą.

Książka powstała dzięki zbiórce, którą Magdalena Schatt-Skotak zorganizowała w sieci. Odzew przeszedł wszelkie oczekiwania, bardzo szybko zebrano pieniądze na jej wydanie. Autorka zapowiada napisanie kolejnej części.

ŁysOlka i Długowłosy, Magdalena Schatt=Skotak, Wydawnictwo Opolgraf

Małgorzata Lis-Skupińska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *