Psychopata Klaudia Muniak – recenzja

Klaudia Muniak stworzyła książkę, która jest mroczna i intrygująca. Nie jest to arcydzieło, ale na wieczór z książką wystarczy. Tajemnicze eksperymenty, zabójstwo i powolna psychoza głównej bohaterki – tak w skrócie można by opisać książkę pt. „Psychopata”

Ludzki mózg to niezbadany organ, który intryguje i jest ciągłym obiektem ludzkich badań. Naukowcy wciąż zastanawiają się, jak działa ten najważniejszy z ludzkich organów. Klaudia Muniak w swoim najnowszym thrillerze pt. „Psychopata” bierze pod lupę grupę naukowców, którzy przeprowadzają badania na ludzkim mózgu.

Maja Lipska to szanowana pani doktor, która pracuje nad nową metodą zwalczania nowotworów mózgu. Odnosi na tym polu kilka spektakularnych procesów. W międzyczasie w Krakowie dochodzi do brutalnych zabójstw trzech kobiet. Okazuje się, że badania prowadzone przez badaczkę i zabójstwa łączy mroczna tajemnica. Jaka? Dowiecie się sięgając po książkę.

Psychopata – moja opinia

Autorka pokazuje proces popadania w psychozę. Krok po kroku obserwujemy, jak działa umysł psychopatycznego mordercy. Wraz z główną bohaterką staramy odkryć prawdę, która w ostatecznym rozrachunku nie jest zbyt zaskakująca.

Styl autorki nie do końca przypadł mi do gustu. Za bardzo przytłoczył mnie wątek obyczajowy, całkowicie spychający na margines wątek medyczny.

Główna bohaterka również nie wzbudziła mojej sympatii. Dialogi między nią a innymi bohaterami wydają się być bardzo banalne i dosyć płytkie. Miałam wrażenie, że autorka w opisach skupiała się przede wszystkim na mało istotnych szczegółach. Zabrakło mi tu trochę psychoanalizy głównej bohaterki, głębszego rysu. Owszem bohaterka próbuje rozwikłać zagadkę trzech morderstw, ale jest przy tym dosyć sztuczna.

Zabrakło mi napięcia w całej fabule, autorka za bardzo skupiła się na wątkach, które dla całej powieści mają dosyć błahe znaczenie. Choć przyznaję, że ostatnie rozdziały wzbudzają zainteresowanie. Książka podzielona jest na trzy części. Początek ,który był bardzo intrygujący przechodzi w fazę ciągłego rozmyślania bohaterki, której chciałam nieźle na wymyślać i wtedy właśnie następuje wybuchowy koniec, który ratuje książkę przed ostateczną klapą.

Plusem książki jest na pewno wiedza medyczna, którą odnaleźć możemy w książce. Wytłumaczonych zostaje wiele aspektów związanych z pracą mózgu. Autorka nie szczędzi wiedzy na tematy naukowo-badawcze.

Historia również jest przewidywalna, choć trzyma w napięciu, bo zastanawiamy się jak to wszystko się faktycznie skończy. Do tego epilog, rodem z amerykańskich thrillerów medycznych. Trochę nie na miejscu, ale jednak sugerujący, że historia będzie miała kontynuację. Jeśli takowa powstanie, nie wykluczam, że dam autorce możliwość naprawienia błędów części pierwszej. Natomiast nie będzie to premiera, wyczekiwana z niecierpliwością…

Książka „Psychopata” ukazała się na kładem Wydawnictwo Kobiece.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *