Rak marzeń nie odbiera – ale do walki zmusza

Moja przyjaciółka zachorowała na raka piersi w ubiegłym roku. Gdybym nie obserwowała jej codziennej i niełatwej walki o wyzdrowienie – książka Agnieszki Witkowicz-Matolicz „Niezwykłe dziewczyny. Rak nie odebrał im marzeń” tak bym mnie nie poruszyła. Tak bowiem długo, jak nie mamy do czynienia z chorobą sami lub nie zachowuje ktoś nam bliski – nie zrozumiemy, czym jest codzienna walka o przetrwanie. Bo dziewczyny chorujące na raka nie walczą tylko ze złośliwym choróbskiem, które niszczy ciało. Walczą o swoją rodzinę, o swoich przyjaciół, o swoją pracę, o marzenia. Nie poddają się, nie zamykają w czterech ścianach, realizują swoje pasje – na tyle, ile pozwala choroba. Wyleczone mają do czego wrócić

W Polsce na raka piersi choruje rocznie 18 tysięcy kobiet. Autorka pokazała w swojej książce sylwetki dziesięciu z nich. O sobie napisała we wstępie – bo też zmierzyła się z ta podstępną chorobą. To świetnie napisana część reportażowa książki, ale jest też druga część. Jako dziennikarka postanowiła pokazać problemy, z którymi musiała się zmierzyć, będąc pacjentką onkologiczną. Ona i dziewczyny, które spotkała na szpitalnych korytarzach, bo doświadczenia często okazują się podobne. Szukanie najlepszych lekarzy, ośrodków, wybór terapii – to często indywidualne starania samych pacjentek, dlatego w książce znalazły się rozmowy z ekspertami zajmującymi się leczeniem nie tylko onkologicznym, bo chorzy na raka wymagają holistycznego podejścia.

Agnieszka Witkowicz-Matolicz wykonała kawał dobrej roboty. Opowieści są poruszające, ale nie sentymentalne i tragiczne. To zapis walki każdej z dzielnych dziewczyn, często młodych, którym według krążącego stereotypu, rak nie powinien był się przytrafić. Może nie powinien, ale jednak zaatakował. Ta książka jest też apelem, byśmy same nie zaniedbywały swojego zdrowia, nie czekały na zaproszenie na mammografię i wymuszały badania. Rak to nie wyrok, ale musimy dać sobie szansę. Każda z nas może znaleźć się w sytuacji bohaterek.

Małgorzata Lis-Skupińska

Agnieszka Witkowicz-Matolicz „Niezwykłe dziewczyny. Rak nie odebrał im marzeń” Oficyna 4eM

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *