Wiara, miłość, śmierć

Duchowni z detektywistycznym zacięciem to nie jest nowość w literaturze – przypomnijmy sobie chociażby „Imię  róży”. W proponowanej tu powieści mamy duet śledczych – policyjnego duszpasterza oraz zadziorną, pewną siebie policjantkę. Pozornie  do siebie nie pasujący, Bauer bezkompromisowy, swoimi metodami pracy wręcz irytujący czasem otoczenie i nadkomisarz Verena rozwiązują tajemniczą sprawę śmierci policjanta. Czy to było jednak samobójstwo czy zbrodnia, choć upozorowana na odebranie sobie życia przez ofiarę?

 „Wiarę, miłość i śmierć” Gallerta Reitera czyta się wyśmienicie. Już od pierwszych stron, opis policyjnej akcji nad brzegiem Renu– nie będę zdradzać tu, co się działo –trzyma w napięciu ani na moment nie opadającym. Bauer ratuje życie policjanta, ale wkrótce się okaże, że nadaremno, bo policjant ginie parę godzin później. Odbiera sobie życie. Czy był chory, czy zrobił to sam, czy ktoś go zmusił, wreszcie-zamordował?

Wielbiciele kryminalnych zagadek, osadzonych we współczesnych realiach, zaskakująco skonstruowanych powieści z dobrze narysowanymi sylwetkami bohaterów  powinni sięgnąć po tę lekturę koniecznie. Ta książka zostawia też ślad w czytelniku – bo czy jest coś ważniejszego od wiary i miłości w świecie pełnym śmierci?

Małgorzata Lis-Skupińska

„Wiara, miłość, śmierć” Wydawnictwo  Initium

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *