Anoreksja seksualna – co to takiego?
Czas czytania:1 min

Anoreksja seksualna – co to takiego?

0 0

Na pewno niejedna z nas słyszała o zaburzeniu odżywiania, zwanym anoreksją. Ale czym jest anoreksja seksualna i skąd się ona bierze?

Seksuolodzy są zdania, że chorobą XXI wieku wcale nie jest seksoholizm, a anoreksja seksualna. Najprościej mówiąc jest to maniakalne unikanie seksu. W żywieniowej anoreksji chory robi wszystko, by unikać jedzenia. W przypadku anoreksji psychicznej za wszelką cenę próbuje uniknąć zbliżenia.

Sama myśl o zbliżeniu jest dla anorektyków seksualnych koszmarem. Mając wyrzuty sumienia symulują migreny, zmęczenie, problemy z żołądkiem. Jednak prawdziwą pomocą dla uniknięcia intymności jest dla seksualnych anorektyków… telewizor i komputer, które pozwalają spędzać wieczory w izolacji od drugiej osoby. Seksuolodzy wskazują, że telewizor i komputer są również przyczyną powstawania seksualnej anoreksji – partnerzy, którzy tak spędzają wspólny czas wolny, nie komunikują się ze sobą i „oduczają” intymności, co w późniejszej perspektywie skutkuje przerażeniem, gdy któraś ze stron chce ich do intymności skłonić.

Z awersją seksualną, jako jednostką chorobową, mamy do czynienia dopiero wtedy, gdy spełnionych jest kilka warunków: gdy problem występuje często i przez co najmniej pół roku; gdy niechęć do seksu przerasta nasze potrzeby i pragnienia; gdy niechęci do współżycia nie da się wytłumaczyć innymi czynnikami, takim jak choroba, depresja albo zaburzenia hormonalne.

Anoreksja seksualna może być spowodowana depresją, załamaniem nerwowym lub permanentnym zmęczeniem. W ekstremalnych przypadkach oziębłość może być konsekwencją molestowania, nieudanego związku.

Aby leczyć anoreksje seksualną niezbędna jest pomoc seksuologa, który by postawić odpowiednia diagnozę przeprowadzi bardzo dokładny wywiad. Pomocni w terapii będą również psychiatra, i psycholog , którzy zanim postawią diagnozę mogą wysłać Cię do innych lekarzy w celu sprawdzenia, czy oziębłość seksualna nie ma podłoża organicznego.

Zerowe libido, apatia seksualna i wystrzeganie się współżycia seksualnego – to symptomy, które według seksuologów są charakterystyczne dla „seksualnej anoreksji”. Dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn, niezależnie od stanu zdrowia, wykształcenia, sytuacji materialnej czy posiadania dzieci. Badania pokazują, że od 25-37 procent kobiet na całym świecie cierpi na anoreksję seksualną. W Polsce dotyczy ona 1 na 10 kobiet w wieku do 24 lat i 7 na 10 kobiet – powyżej 45 roku życia.

Oczywiście seks nie jest nam potrzebny do życia, ale gdy zaczyna go brakować, organizm staje się bardziej podatny na różne dolegliwości. Wprawdzie nie ma naukowych dowodów świadczących, że seks przedłuża życie, to wiadomo jednak, że osoby niewspółżyjące skarżą się na więcej problemów zdrowotnych. Najważniejsze to przyznać się do choroby, przełamać wstyd i lęk i poddać się terapii.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Jak rozmawiać z partnerem o problemach w seksie?
Next post Udane życie seksualne? Poznaj pięć ważnych elementów!