Stopy zimą – jak o nie dbać?
Czas czytania:2 min

Stopy zimą – jak o nie dbać?

0 0

Zima to okres, który oferuje nam różnorodne i ciekawe formy spędzania czasu. Wyjazdy w góry, wyjścia na sanki, łyżwy czy zjeżdżanie na nartach należą do najczęstszych aktywności. Jednak wraz z rozpoczęciem zimy, powraca nagminny problem wielu osób – marznące stopy. Częste zmiany temperatury, niesprzyjające warunki panujące w ciągle zakrytym obuwiu, sprzyjają ciągłym wyziębieniom i odmrożeniom stóp. Jak zadbać o stopy zimą?

Często zdarza się, że stopy, mimo ciepłych butów i grubej skarpety, marzną. Większym problemem jest jednak sytuacja, kiedy stopy zaczynają się pocić, ponieważ nieodprowadzona wilgoć może doprowadzić do powstania odmrożeń. Należy pamiętać, że rozróżniamy 3 stopnie odmrożenia. Pierwszy charakteryzuje się przejściowym zaburzeniem krążenia krwi oraz zaczerwienieniem lub bladością skóry. Następstwa pierwszego stopnia są odwracalne i łatwo poradzić sobie z nimi w warunkach domowych. Przy kolejnych stopniach należy udać się do lekarza. Jednak czy wiemy jak radzić sobie z odmrożeniami w domu? Najczęściej idziemy pod koc i staramy się odzyskać ciepło, które niestety wcale nie chce tak szybko wrócić. Co zatem powinniśmy zrobić?

Stopy zimą – pierwsza pomoc

Pierwszą rzeczą jaką powinno się zrobić, kiedy stopy przemarzły jest wstawienie ich pod strumień chłodnej wody. Temperaturę wody można stopniowo zwiększać. Należy pamiętać, że nie wolno wystawiać stóp od razu na działanie gorącej wody! Naczynia krwionośne w zmarzniętych stopach są obkurczone i narażenie ich na kontakt z gorącą wodą może zaburzyć ukrwienie. Po takiej kąpieli należy porządnie wysuszyć stopy, zwracając szczególną uwagę na przestrzenie między palcami. Jest tam ciepło i wilgotno, co sprawia, że są to idealne warunki do powstania grzybicy stóp. Warto nasmarować także stopy rozgrzewającym balsamem. Ten od marki Gehwol ma w swoim składzie paprykę, imbir, kamforę, lawendę i rozmaryn. Dzięki naturalnym składnikom balsam nie tylko przywraca stopom uczucie ciepła, ale również usprawnia przepływ krwi. Dodatkowo olejek z owoców awokado i wosk pszczeli nawilżają i pielęgnują suchą skórę stóp. Na tak wypielęgnowane stopy nakładamy skarpetki. Pamiętajmy też, aby rozgrzać cały organizm. Po zimowych spacerach wskazane jest picie jak największej ilości ciepłych płynów, np. herbaty. Organizm rozgrzany od środka szybciej przywróci krążenie w kłopotliwych partiach ciała (jak np. kończyny).

Stopy zimą – lepiej zapobiegać

Jeśli problem zmarzniętych stóp jest spowodowany nadmierną potliwością, to warto odpowiednio zabezpieczyć swoje stopy. Smarowanie stóp lotionem antyperspiracyjnym może sprawić, że problem zniknie. Regularne stosowanie lotionu marki Gehwol pozwoli zapobiegać powstawaniu przykrego zapachu. Dodatkowo preparat nie wysusza skóry i działa antybakteryjnie. Chroni także przed grzybicą stóp, która jest powszechnym problemem u osób z nadmierną potliwością. Aloes i olej z awokado dodatkowo pielęgnują skórę, a chlorowodzian glinu redukuje potliwość.

Jeśli stopy marzną nam niepokojąco często, należy zastanowić się nad regularnym stosowaniem rozgrzewających kąpieli do stóp. Taki zabieg pobudzi ukrwienie i przemianę materii w skórze. Dodatkowo koncentrat od marki Gehwol zawiera witaminy z grupy B, które nawilżą i odżywią skórę.

Podstawą dbałości o ciepło stóp jest oczywiście odpowiednia para butów. Powinna być stworzona z przewiewnych, a jednocześnie nieprzemakalnych materiałów. Pamiętajmy także, aby stopa nie była nadmiernie ściśnięta przez buty czy skarpety, gdyż powodem marznących stóp może być także utrudnione krążenie krwi.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Hot trendy sylwestrowe
Next post Sylwestrowe przekąski – sałatka makaronowa z kozim serem