W czym może pomóc trycholog?
Czas czytania:2 min

W czym może pomóc trycholog?

0 0

Trycholog pomoże we wszystkich dolegliwościach związanych ze schorzeniami skóry głowy i włosów. Wizyta u tego specjalisty to bardzo ważny krok w dbaniu o zdrową skórę głowy i włosy. Kiedy go odwiedzimy uzyskamy bardzo dużo informacji niezbędnych podczas codziennej pielęgnacji

Kiedy zauważamy, że nasze włosy stają się łamliwe, nadmiernie się przetłuszczają, wysuszają lub coraz więcej zostaje ich na szczotce to pierwszy sygnał, że dzieje się coś niedobrego. Jeśli skóra głowy zaczyna swędzić, pojawia się łupież lub placki oraz inne anomalia to poważne sygnały, że powinniśmy zasięgnąć porady trychologa. Czasami wystarczy zmiana diety i nieprawidłowych nawyków, aby poprawić jakość naszych włosów, często jednak są niezbędne odpowiednie badania i terapia. Trychologia to raczkująca dziedzina w Polsce  i wiele osób nie wie, że taki specjalista może pomóc.

Wizyta u trychologa nie boli. Zabiegi trychologiczne są kuracjami wspomagającymi leczenie lub profesjonalną terapią, konkretnie skierowaną na dany problem. Wizyta u trychologa polega na dokładnym wywiadzie z pacjentem, a następnie obserwacji skóry głowy i cebulek włosów pod trychoskopem. Na początku skóra głowy jest poddana badaniu mikrokamerą, której obraz pokazuje wszelkie nieprawidłowości, których nie widać gołym okiem. Ponieważ badanie wykonuje się w 150-krotnym powiększeniu możliwa jest bardzo dokładna ocena stanu naskórka, cebulek i mieszków włosowych. Obserwacja pod trichoskopem jest bardzo ważna, a prowadzona dokumentacja zdjęciowa umożliwia obserwowanie efektów zabiegów.

Następnie specjalista przeprowadza bardzo dokładny wywiad i na jego podstawie stara się uporządkować informacje. Kiedy pojawiają się dodatkowe podejrzenia rekomenduje wizytę u konkretnego lekarza oraz odpowiednie badania krwi. Trycholog często współpracuje z lekarzami, aby odpowiednie przypadki wspierać leczeniem farmakologicznym. Kiedy na przykład okazuje się, że pacjent cierpi na niedoczynność tarczycy, konieczne jest wprowadzenie leczenia przez endokrynologa i dopiero w następnej kolejności można wdrożyć zabiegi trychologiczne.

Często również przyczyna problemu nie jest łatwa do zdiagnozowania i wówczas konieczny jest szereg badań, które są niezbędne do zdiagnozowania problemu i przeprowadzenia właściwej kuracji. Wizyta u trychologa skupia się na wnikliwej analizie i wywiadzie z pacjentem. Trycholog posiada odpowiednie wykształcenie, aby właściwie zdiagnozować pod jakim kątem należy wykonać badania uzupełniające. Podczas wywiadu, żadne pytanie nie jest przypadkowe i często pacjent sam nakierowuje do postawienia właściwej diagnozy. Podstawą leczenia trychologicznego jest wyeliminowanie jednostek chorobowych we współpracy z lekarzem.

Podczas wizyty u trychologa przeprowadzany jest szczegółowy wywiad oraz badanie trichoskopowe. Zalecane jest również wykonanie badań analitycznych i morfologicznych, aby ustalić przyczynę i odpowiedni plan terapii. Następnie wdrażana jest terapia, która ma za zadanie poprawić stan zdrowia skóry głowy, na przykład poprzez wzmożenie mikrokrążenia w naczyniach włosowatych, stymulację wzrostu nowych włosów jak również eliminację przyczyn problemu. Każda terapia ma charakter interdyscyplinarny ponieważ przyczyn wypadania włosów jest wiele. Wielokrotnie przy znalezieniu lub rozwiązaniu problemu wymagana jest współpraca wielu specjalistów. Walczyć z wypadaniem włosów można tylko wówczas, gdy znamy jego przyczyny. Niestety bardzo dużo osób wciąż trafia do trychologa zbyt późno, obniżając szansę na podjęcie skutecznej terapii trychologicznej. – tłumaczy Anna Mackojć z Instytutu Trychologii.

Ważne jest aby mieć świadomość, że współpraca z trychologiem i odpowiednie kuracje są długotrwałe. Niestety walka z jakimkolwiek schorzeniem na skórze głowy to długoterminowy proces. Wymaga zaangażowania pacjenta, zastosowania kilku metod i odpowiedniej pielęgnacji domowej. Często rekomendowane jest również stosowanie odpowiednich trychokosmetyków, czyli specjalistycznych produktów, które ze względu na swój silnie skoncentrowany skład przynoszą skuteczniejsze działanie.

Nie każdy problem jednak jest w stanie rozwiązać trycholog kiedy udamy się do niego zbyt późno nawet silne kuracje nie są już w stanie przynieść odpowiednich efektów. Ważne jest aby kiedy zauważymy pierwsze nieprawidłowości od razu zasięgnąć porady. Aby kuracja przyniosła najlepsze efekty należy świadomie współpracować z trychologiem. Suplementacja, odpowiednia pielęgnacja domowa, zabiegi trychologiczne, zmiana trybu życia, nawyków żywieniowych i redukcja stresu przyniosą najlepsze efekty.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Zimowe comfort food, czyli zapiekanka z ziemniaków ze szpinakiem, kiełbasą i ziołami
Next post 3 praktyczne sposoby jak znaleźć godzinę dziennie na realizację marzeń i zawodowych celów