Aromaterapia na owady i kleszcze

Czasem ich ugryzienie może być nie tylko nieprzyjemne w skutkach, ale również poważnie zagrażać naszemu zdrowiu. Swędzenie, skóry, opuchnięcie i zaczerwienienie, reakcje alergiczne czy wreszcie choroby, które najpierw trudno zdiagnozować a potem wyleczyć, takie jak borelioza, sprawiają, iż poszukujemy skutecznych sposobów do ochrony przed owadami i kleszczami. Szczególnie wiosną i latem te małe insekty przypominają o swoim istnieniu na łąkach, w ogrodach i lasach. A przecież trudno o tej porze roku pozostać w domu gdy za oknem roślinność zachwyca różnorodnością barw i coraz bardziej grzejące słońce oraz długie dni zachęcają do spacerów na łonie natury.

Jak zatem w naturalny sposób walczyć z owadami i kleszczami, tak by nie szkodząc sobie uzyskać skuteczną ochronę? Jedną z kilku bezpiecznych dla naszego zdrowia metod jest aromaterapia. Olejki eteryczne odstraszające owady są skuteczne do rozpylania w domu oraz w formie rozcieńczonej w oleju – do smarowania skóry. Z karaluchami najlepiej radzi sobie olejek eukaliptusowy, muchami – eukaliptusowy i bazyliowy. Na komary skuteczne są olejki: bazyliowy, cytronelowy, paczulowy, mięty pieprzowej i eukaliptusowy, a mole pokonają olejki: bazyliowy, lawendowy i paczulowy. Natomiast kleszcze odstraszy przede wszystkim olejek lawendowy.

Aromaterapia na  owady i kleszcze – receptury Dr Beta®

Olejki lub mieszanki olejków można stosować w pomieszczeniach odparowując je w kominkach aromaterapeutycznych. W pomieszczeniu o wielkości 10-15 m2 wykorzystuje się 10 kropli olejku lub mieszanki.

Mieszanka odstraszająca komary:

olejek cytronelowy 5 kropli

olejek mięty pieprzowej 3 krople

olejek paczulowy 2 krople

Możemy również dodać do miseczki z wodą 5-10 kropli gotowego produktu o nazwie Vapomix Z-3. Zawiera on między innymi olejki: paczulowy i cytronelowy, które skutecznie odstraszają komary.

Oliwka chroniącą przed ukąszeniami komarów:

olejek cytronelowy 10 kropli

olejek mięty pieprzowej 8 kropli

olejek paczulowy 2 krople

Olejki należy dodać do 100 ml oleju z nasion winogron.

Oliwka odstraszająca komary i kleszcze:

olejek mięty pieprzowej 5 kropli

olejek cytronelowy 5 kropli

Mieszaninę olejków rozpuszczamy w 50 ml oleju roślinnego z nasion winogron lub słodkich migdałów i używamy do smarowania odkrytych części ciała. Dla wygody możemy użyć również gotowego preparatu należącego do linii Dr Beta® Komar-Stop, który zawiera mieszankę olejków eterycznych, w tym olejek lawendowy o właściwościach odstraszających komary i kleszcze.

Balsam łagodzący po ukąszeniu owadów:

olejek lawendowy 5 kropli

olejek pomarańczowy 5 kropli

Mieszaninę olejków rozpuszczamy w 50 ml oleju roślinnego z nasion winogron lub słodkich migdałów i smarujemy podrażnione miejsca 2 razy dziennie.

DR BETA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *