Tachykardia – Nie lekceważ zbyt szybkiej pracy serca
Czas czytania:2 min

Tachykardia – Nie lekceważ zbyt szybkiej pracy serca

0 0

Zbyt szybkie bicie serca może być powodowane emocjami, jednak jest to często tylko nasze wrażenie. Jeśli odzwierciedlone jest ono na pomiarze ciśnienia w stanie spoczynku, gdzie puls jest bardzo wysoki, może to oznaczać tachykardię. Jest to zaburzenie przepływu impulsów elektrycznych, które kontrolują pompowanie serca.

 

Co świadczy o tym, że mamy do czynienia z tachykardią?

Po pierwsze kiedy w trakcie spoczynku lub wykonywania zwykłych codziennych czynności występuje wysoki puls, to prawdopodobnie mamy do czynienia z tachykardią. Jeśli odczuwa się przy tym bóle w klatce piersiowej i ma się zawroty głowy to także może to świadczyć o tym schorzeniu. W sytuacji, gdy towarzyszy temu jeszcze zbyt niskie ciśnienie, koniecznie trzeba skierować się na badania diagnostyczne. O tachykardii mogą świadczyć także kołatanie serca, duszności, nagłe omdlenia i półomdlenia.

Jakie są przyczyny tachykardii?

Jest naprawdę wiele przyczyn zbyt dużej częstotliwości bicia serca. Tachykardia to nawet 100 uderzeń serca na minutę. Przy czym normalna częstość pracy serca wynosi ok. 60 uderzeń na minutę. Jest to zatem dwa razy szybsze bicie serca. Przebyte choroby i stan zapalny organizmu, nowotwory, reakcja na niektóre leki, niedobór elektrolitów, nadciśnienie tętnicze, nadczynność tarczycy czy choroby płuc mogą prowadzić do tachykardii. Podobnie choroba wieńcowa czy zapalenie mięśnia sercowego może prowadzić do tachykardii. Także wrodzone wady serca prowadzą do zaburzenia częstości jego pracy, w postaci znacznego przyspieszania. Również styl życia może mieć wpływ na pojawienie się tachykardii, a dokładniej używki, takie jak zbyt duża ilość spożywanej kofeiny czy zażywanie twardych narkotyków, alkoholizm i nadużywanie alkoholu.

Diagnostyka – jak rozpoznać tachykardię?

Tachykardia ze względu na różnorodne przyczyny jej wystąpienia ma bardzo szeroką diagnostykę. Obejmuje ona elektrokardiogram, czyli mierzenie impulsów elektrycznych wydzielanych przez serce, echokardiogram, czyli uzyskanie obrazu pracy serca z pomocą emisji fal dźwiękowych. W ten sposób można stwierdzić wady strukturalne serca bądź wrodzone nieprawidłowości. Badanie krwi może wykazać poziom hormonów tarczycy, ich wysoki poziom może wywołać tachykardię. Monitorowanie EKG Holtera bądź rejestrator zdarzeń mogą wskazać nieprawidłowości i momenty, kiedy występuje tachykardia. Monitorowanie trwa dłuższy czas nawet tydzień, za pomocą przenośnych urządzeń. Test przechyłów, czyli mierzenie ciśnienia i częstości pracy serca w pozycji leżącej i stojącej naprzemiennie może wykazać arytmię.

Leczenie tachykardii

Tachykardię można leczyć farmakologicznie jeśli nie jest w zaawansowanym stadium i nie towarzyszą jej inne schorzenia serca. W tym drugim przypadku konieczne jest leczenie chirurgiczne i usunięcie strukturalnych nieprawidłowości powodujących nieprawidłową pracę serca. Leki spowalniające pracę serca podawane są w warunkach szpitalnych, do momentu uzyskania prawidłowej pracy serca. Nieleczona tachykardia prowadzi do poważnych powikłań, takich jak zawał serca czy udar mózgu. Może prowadzić również do niewydolności pracy serca, a w konsekwencji zgonu. Dlatego zbyt częstego bicia serca nie należy lekceważyć.

Artykuł został przygotowany we współpracy z serwisem FashionAndBeauty.pl

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Mini tartaletki z kremem z mascarpone i owocami sezonowymi
Next post Pastelowy zawrót głowy