Rolety, żaluzje, zasłony – co wybrać?
Czas czytania:5 min

Rolety, żaluzje, zasłony – co wybrać?

0 0

Dzięki osłonom okiennym możemy, w zależności od potrzeb, regulować ilość światła wpadającego do wnętrza domu oraz skutecznie chronić prywatność mieszkańców. Jakie osłony sprawdzą się najlepiej w konkretnych przypadkach? Jakie charakterystyczne zalety mają poszczególne typy rolet? Zanim podejmiesz decyzję w sprawie osłon okiennych – dowiedz się, na co zwrócić uwagę!

Dekoracja, funkcjonalność, bezpieczeństwo

Rolety, żaluzje, zasłony, firanki – tego typu produkty pełnią w mieszkaniu wiele ról. Są elementem dekoracyjnym i mogą podkreślać styl, w jakim urządzone zostało dane wnętrze. Pozwalają na ograniczenie ilości światła wpadającego do pomieszczenia: dzięki temu nie przeszkadza nam nadmiar promieni słonecznych w ciągu dnia, a latem zapobiegamy nagrzewaniu się mieszkania. Jednocześnie tego typu osłony chronią też naszą prywatność – to dzięki nim sąsiadka z naprzeciwka nie będzie doskonale zorientowana, co robimy w domu późną porą, a przechodnie nie będą mogli zobaczyć, jak wyglądamy w piżamie. Niektóre rodzaje rolet, na przykład rolety zewnętrzne, spełniają dodatkowe funkcje: zapewniają termoizolację, w lecie lepiej zabezpieczając dom przed gorącem, a zimą zapobiegając utracie ciepła. Wzmocnione rolety antywłamaniowe z kolei utrudnią dokonanie włamania.

Dokonując wyboru – co brać pod uwagę?

Przy dokonywaniu wyboru w kwestii osłon okiennych pod uwagę należy brać nie tylko aranżację wnętrza, ale także jego przeznaczenie. Na przykład w sypialni skuteczne odcięcie dopływu światła jest ważniejsze niż w przypadku kuchni czy salonu. Jeżeli nie zadbamy o szczelne zasłonięcie okna, wiosną i latem promienie słoneczne będą budzić nas ze snu wcześnie rano. Nocą z kolei problemem może być blask ulicznych latarni lub światła przejeżdżających ulicą samochodów. W domach i mieszkaniach na parterze istotna będzie sprawa bezpieczeństwa oraz odizolowania od hałasu – i w takim wypadkach warto przemyśleć wybór rolet zewnętrznych już na końcowych etapach budowy. Nie wszystkie rolety zewnętrzne da się bowiem zainstalować w ukończonych budynkach. W kuchni dobrze postawić na produkt z materiału łatwego do wyczyszczenia oraz umożliwiający regulację dopływu światła. Dzięki temu słoneczny blask nie będzie nas raził podczas pracy, a jednocześnie nie będziemy potrzebowali zastępować go oświetleniem elektrycznym.

Na chwilę obecną najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest połączenie firanek oraz klasycznych, wolnowiszących rolet wewnętrznych z poliestru. Zamiast jednak ślepo podążać za popularnym trendem, warto zapoznać się z zaletami dostępnych na rynku produktów i rozważyć, który z nich najlepiej odpowie na nasze potrzeby.

Rolety wewnętrzne – czy to najlepszy wybór dla ciebie?

Rolety wewnętrzne mają wiele zalet. W pierwszej kolejności, są łatwe w czyszczeniu, a w przeciwieństwie do zasłon, nie zbierają ogromnych ilości kurzu. Dodatkowo są łatwe w obsłudze – odpowiednio dobrane rozmiarem do okna, dość skutecznie chronią przed światłem słonecznym, a całkowicie opuszczone gwarantują pełną prywatność. Szeroki wybór dostępnych materiałów oraz kolorów umożliwia wybranie rolet najlepiej pasujących do stylu, w jakim urządzony został dany pokój. Rolety szczególnie dobrze sprawdzają się w sypialniach oraz salonach, gdzie – aby dodać wnętrzu uroku – można zawiesić oprócz nich także firanki. Jednocześnie jednak tego typu rolety nie zwiększają bezpieczeństwa, nie zapewniają termoizolacji, a w wariancie wolnowiszącym nie gwarantują pełnego zaciemnienia. Te wykonane z materiałów takich jak poliester, niekoniecznie sprawdzą się też w kuchni czy łazience.

Warto tutaj zwrócić na to, że niektóre typy rolet wewnętrznych posiadają dodatkowe zalety. Na przykład rolety plisowane dają możliwość zasłonięcia dowolnej części szyby w poziomie, tym samym zapewniając większą kontrolę nad doświetleniem pomieszczenia. Nie ma także problemu z otwarciem skrzydła okiennego, gdy plisy są zasunięte. Spory wybór kolorów oraz materiałów o różnych parametrach pozwala na wybranie produktu odpowiadającego indywidualnym gustom. W ofercie firm produkujących rolety znajdziemy produkty wykonane z różnych materiałów. Firma DAKO (https://dako.eu) na przykład oferuje klientom szeroki wybór tkanin spośród kilku grup produktowych, z których każda ma specyficzne właściwości. Tkaniny gładkie na przykład, od strony szyby pokryte są specjalną, perłową warstwą, która odbija około 60% promieni słonecznych. Podobną funkcję spełniają tkaniny o unikatowej, pomarszczonej strukturze, zabezpieczone od strony szyby powłoką refleksyjną. Wybór rolet wykonanych z takich materiałów gwarantuje lepszą ochronę pomieszczenia przed światłem słonecznym (a więc i nagrzewaniem) niż w przypadku rolet tradycyjnych. Jeżeli z kolei zależy nam na dokładnym zaciemnieniu pomieszczenia, można wybrać tkaniny zaciemniające. Dzięki tym zaletom rolety plisowane mogą sprawdzić się właściwie w każdym pomieszczeniu. Dobrze pasują szczególnie do domów urządzonych w nowoczesnym stylu.

Alternatywą dla rolet plisowanych są rolety tekstylne. Ich podstawowe walory to szeroki wybór tkanin i wzorów, nadających wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Poza tkaninami z poliestru dostępnymi w dziesiątkach barw, można wybrać także mocniejsze tkaniny podgumowane, żakardowe albo… rolety wykonane ze specjalnego papieru impregnowanego, tkanin deseniowych albo typu dzień/noc. Tym samym rolety tekstylne mogą stać się prawdziwą ozdobą okna, zwłaszcza w pomieszczeniach takich jak salon czy jadalnia.

W zależności od potrzeb rolety tego typu można zamontować w systemie wolnowiszącym (nawijanie na wałek za pomocą łańcuszka koralikowego) albo w kasecie aluminiowej lub PVC. Rolety wolnowiszące nie dają całkowitego zaciemnienia, ponieważ nie przylegają dokładnie do szyb i ścian – tym samym światło może przesączać się przez szczeliny. Zastosowanie kasety (a dokładnie: użycie prowadnic) gwarantuje, że rolety będą ściśle przylegały do ram okiennych, a co za tym idzie – dadzą efekt całkowitego zaciemnienia pomieszczenia.

Kiedy odpowiedzią są rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne – elewacyjne, nadstawne i podtynkowe – to wybór przede wszystkim dla domów jednorodzinnych oraz mieszkań na parterze. Są rozwiązaniem dla osób wysoko ceniących bezpieczeństwo oraz izolację od światła, zewnętrznej temperatury i hałasu. Jak pokazują policyjne statystyki, w znakomitej większości przypadków włamywacze dostają się do domów przez okna albo drzwi tarasowe. Instalacja rolet zewnętrznych utrudnia wejście do budynku tą drogą. Rolety zamontowane na zewnątrz zapewniają też lepszą ochronę przed światłem i termoizolację. Wybierając rolety zewnętrzne musimy się liczyć natomiast z dość wysoką ceną i mniejszym wyborem wzorów, niż w przypadku rolet tekstylnych oraz tym samym wpływ na walory estetyczne całego domu.

Wybór osłon okiennych uzależniony jest od potrzeb

Na który produkt się zdecydować, jeśli chodzi o osłony okienne? Wszystko zależy od potrzeb mieszkańców.

Zasłony dobrze sprawdzają się jako element dekoracyjny, ale już niekoniecznie jako osłona przed słonecznym światłem i wzrokiem sąsiadów. By służyły jako osłony musiałyby być długie, grube i ciemne, a więc także cięższe, trudniejsze w przesuwaniu, łapiące kurz i niekoniecznie wpisujące się w aranżację pomieszczenia. Dlatego najlepszym wyborem będą w rolety lub żaluzje. Jako rozwiązanie uniwersalne do kuchni polecamy rolety plisowane, do pozostałych pomieszczeń natomiast rolety tekstylne o wzorach i sposobie montażu dostosowanym do przeznaczenia pomieszczenia. Na parter domków jednorodzinnych, zwłaszcza położonych w odosobnieniu, rekomendujemy rolety zewnętrzne, zapewniające większe bezpieczeństwo i termoizolację.

Wybór osłon okiennych wpływa na nasz komfort i bezpieczeństwo. Należy go podejmować nie tylko w oparciu o gusta, ale także czynniki takie jak przeznaczenie pomieszczenia, jego usytuowanie oraz kondygnacja, na której mieszkamy.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post „Obczyzno moja” Eliza Piotrowska – recenzja
Next post Piosenka na miarę Oscara