W kolejce do warzywniaka? Możesz mieć warzywa na swoim balkonie!
Czas czytania:3 min

W kolejce do warzywniaka? Możesz mieć warzywa na swoim balkonie!

0 0

Soczysty pomidor na śniadaniową kanapkę, warzywne dodatki do obiadu w zasięgu ręki, świeżo zerwane, aromatyczne zioła podkreślające smak Twoich potraw – czysta przyjemność z jedzenia! Osiągnięcie jej – w dodatku w zdrowym stylu – wcale nie musi wiązać się z przeglądaniem wszystkich skrzynek na targu lub poszukiwaniem lokalnych dostawców. Podstawowe warzywa wyhodujesz samodzielnie nawet na balkonie!

Czego potrzebujesz do stworzenia własnej uprawy?

Wydaje Ci się, że mieszkając w bloku, jesteś skazany na zakupy w warzywniaku lub sporadyczne dostawy świeżych warzyw od babci? Masz rację – wydaje Ci się! Współczesne warzywnictwo prężnie się rozwija – także w miastach – i do posiadania własnych, ekologicznych upraw potrzeba już tylko chęci i trochę czasu. Bez większego problemu owoce i warzywa na swoje potrzeby wyhodujesz na balkonie lub nawet na większym parapecie!

Zacznij od zorientowania się w swoich możliwościach: sprawdź wielkość balkonu i zmierz, ile miejsca możesz przeznaczyć na wstawienie skrzyń bądź donic. Już metr kwadratowy to dobry potencjał do wyhodowania czegoś swojego! Ważne jest również nasłonecznienie Twojej uprawy – określ stronę, z której pada słońce oraz czas i typ nasłonecznienia (pełne lub rozproszone – np. przez liście pobliskich drzew). Ta informacja będzie kluczowa przy wyborze roślin, które będą miały szansę przeżyć na Twoim balkonie.

Aby zacząć, będziesz potrzebować jeszcze:

  • pojemników na sadzonki – ich wielkość zależy od tego, jakie korzenie rozwijają wybrane rośliny),
  • drenażu – przepuszczalnej warstwy na dnie pojemnika, która uchroni Twoje rośliny w przypadku nadmiernego podlania,
  • podłoża – ziemi zawierającej odpowiednie dla roślin składniki odżywcze,
  • nawozu – naturalnego wsparcia, by Twoje uprawy były bardziej odporne na choroby i lepsze w smaku,
  • drobnych akcesoriów – takich jak konewka do podlewania czy łopatka do wykopania dołków pod sadzonki.

Jak widzisz, wcale niezbyt wiele rzeczy potrzebujesz, by zacząć, przejdźmy więc do najważniejszego: co na tym swoim balkonie uprawiać?

Jakie rośliny sadzić na balkonie?

Jak już wiesz, przy wyborze roślin do sadzenia, kluczowe są możliwości Twojego miejsca. Dobór odpowiednich gatunków do powierzchni i nasłonecznienia jest Twoją receptą na sukces. To wcale nie znaczy, że nie masz w czym wybierać! W balkonowych uprawach dobrze sprawdzają się różnego typu pomidory (m.in. malinowe i koktajlowe) i sałaty (lodowa, rzymska czy masłowa), ciepłolubne papryki (także w pikantnych odmianach jalapeno i chilli), idealna do przekąsek marchewka czy rzodkiewka i szczypiorek, z których szybko przyrządzisz zdrowe śniadanie.

Jeśli nadal obawiasz się o swoją rękę do roślin, dobrym startem może być własna hodowla ziół: bazylii, kolendry, oregano czy mięty. Dzięki temu każdą potrawę wzbogacisz w wartościowe i naturalne składniki odżywcze, a ze świeżej mięty zrobisz orzeźwiający i dobry dla żołądka napój na ciepło lub zimno.

Naturalne cukry na Twoim balkonie

Domowa uprawa może być też świetnym rozwiązaniem dla miłośników słodkości! Sadząc własne owoce, nie tylko masz pewność co do ich ekologiczności, ale przede wszystkim zyskujesz zdrowe źródło cukru w zasięgu ręki – kiedy tylko najdzie Cię ochota na przekąskę.

Z powodzeniem na miejskim balkonie zasadzisz owoc, takie jak truskawki, poziomki, maliny czy jeżyny, a nawet arbuzy i melony – gdy masz trochę większe możliwości! Te drobniejsze owoce leśne to w większości gatunki, którymi możesz cieszyć się przez całe lato. Tylko parę kroków z balkonu do kuchni będzie dzieliło Cię od pożywnej porannej owsianki lub zdrowego poobiedniego deseru!

Wiedza od doświadczonych specjalistów pozwoli Ci łatwo zacząć

Nawet jeśli dopiero pierwszy raz przymierzasz się do założenia swojej uprawy na balkonie czy parapecie, wcale nie jesteś zdany sam na siebie i na naukę na własnych błędach. Szczególnie na początku warto sięgnąć po porady specjalistów, którzy na hodowli zjedli zęby. Dzięki temu zwiększasz szansę na sukces własnej uprawy!

Kluczowa jest nie tylko wiedza, ale też sprawdzone rośliny. Warto przyglądać się źródłom, z których kupujemy nasiona lub rozsady (młode roślinki gotowe do wysiania w miejscu docelowym) – bo od ich jakości zależą efekty naszych późniejszych starań. Sposób hodowania rozsad i roślin, z których pozyskuje się nasiona ma znaczenie także dla aspektu zdrowotnego Twojej uprawy. Wybieranie producentów, takich jak Fabryka Rozsady, stosujących biologiczne środki ochrony roślin to gwarancja, że wyhodowane przez Ciebie warzywa i owoce będą bezpieczne i pozbawione zbędnych chemikaliów.

Samodzielnie wybierając sadzonki do swojej hodowli, powinieneś zwrócić uwagę na ich jakość. Zdrowe rozsady będzie cechował dobrze rozwinięty system korzeniowy, a ich liście będą pozbawione plam, przebarwień, śladów pleśni czy uszkodzeń mechanicznych. Taka sadzonka ma potencjał do efektywnego owocowania. Początkowy etap wzrostu rośliny jest najtrudniejszym w uprawie, dlatego z gotowymi rozsadami łatwiej będzie Ci zacząć. To jak, stawiasz w tym roku na własne, ekologiczne owoce, warzywa czy zioła?

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Drażniąca chemia w domu – jak ją ograniczyć?
Next post Alergik w wielkim mieście