Tadżin – smak Maroka w Polsce
Czas czytania:2 min

Tadżin – smak Maroka w Polsce

0 0

Tadżin (tażin) to arabskie naczynie służące do pieczenia mięs nad rozżarzonym węglem lub drewnem. To również tradycyjna marokańska potrawą, przygotowana w takim naczyniu. Danie proste, smaczne, a przede wszystkim zdrowe i kuszące aromatem

To gliniane naczynie z wysoką stożkowatą pokrywą rozpowszechnione jest w krajach Maghrebu, zwłaszcza w Maroku. Pozwala przygotować posiłek, w którym pierwszą rolę gra duszone w sosie własnym mięso lub ryba. Każdy kucharz ma własny przepis na tadżin, używa różnych produktów, a sztuka polega na tym, aby używając wielu przypraw powstała aromatyczna kompozycja.

Zasada przygotowania potrawy pozostaje ta sama, niezależnie od wybranych składników. Pokrojone mięso rumieni się na oliwie, dodaje warzywa i przyprawy, zamyka przykrywką i dusi powoli na małym ogniu, najlepiej na piecu opalanym węglem drzewnym. Wołowina, jagnięcina i ćwiartki kurczaka gotują się dłużej, a powstały sos jest gęsty. Jeżeli użyjemy mięsa kurczaka bez kości lub ryb, wówczas sos będzie lżejszy, lecz wciąż aromatyczny.

W tadżinie mogą się znaleźć różne warzywa, zależnie od upodobań. Najlepiej zazwyczaj pasuje cebula, marchew, bakłażany, ziemniaki, pomidory, papryka. Niezwykle ważne są zioła i przyprawy – cynamon, kardamon, kurkuma, kolorowy pieprz, które po długim gotowaniu podkreślają smak mięsa, sprawiają, że aromat staje się spójny, intensywny, bogaty.

By przygotować tadżin należy zakupić wspominane naczynie. Jeśli nie wybieramy się w podróż do Maroka można znaleźć sklepy go oferujące, jednak jeszcze nieliczne. Warto poszperać w Internecie.

Można również przygotować potrawę w stylu marokańskim, korzystając w tradycyjnych garnków i patelni. Tadżin z kurczaka (w wersji bez marokańskiego naczynia)

Składniki:
– 4 udka kurczaka
– 3-4 pomidory
– szklanka bulionu drobiowego
– 10 dag suszonych śliwek
– łyżka miodu
– świeży imbir
– garść rodzynek
– szafran
– cynamon
– sól, pieprz
– oliwa

Umyć udka, natrzeć je solą i pieprzem. Usmażyć na oliwie na patelni, aż zrobią się brązowe i chrupiące. Ułożyć w dość głębokiej formie do zapiekania, dodać obrane i pokrojone na kawałki pomidory, podlać bulionem. Przykryć i dusić w piekarniku nagrzanym do 200°C, aż mięso będzie miękkie. Od czasu do czasu wybierać chochelką tworzący się sos i wlewać go do miseczki. W czasie gdy kurczak się dusi, włożyć do rondelka śliwki, dodać miód, trochę startego imbiru, cynamon, rodzynki i pokruszone nitki szafranu, wlać nieco wody. Gotować na małym ogniu 15 minut. Gdy kurczak jest już miękki dodać do niego śliwki i piec jeszcze chwilę bez przykrycia, aż kawałki mięsa ponownie się przyrumienią. Jeśli trzeba, uzupełniać wyparowany sos tym z miseczki. Resztę sosu z miseczki można podgrzać, przyprawić koncentratem pomidorowym i ziołami i podawać do tadżinu.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post A ja wolę guacamole!
Next post Ikony mody – Jean-Paul Gaultier