DOS – gra dla dużych i małych
Czas czytania:3 min

DOS – gra dla dużych i małych

0 0

Długie jesienne wieczory to doskonały powód, aby spędzić je na wspólnych grach! Gry planszowe czy karciane to świetny sposób na spędzenie czasu z bliskimi bez telewizora czy smartfona. Chyba każdy zna kultową grę karcianą UNO, która wciąga bez reszty. Teraz jej twórcy wprowadzają na rynek kolejną z serii – DOS! Dzięki ciekawym, nieco zmienionym zasadom rozgrywka zyskuje inny charakter i jest jeszcze bardziej ekscytująca. Przygotuj się na podwójną dawkę zabawy!

UNO dostałam jakiś czas temu na urodziny i ta gra wciągnęła mnie bez reszty. Proste zasady gry, wyścig, możliwość rzucenia wyzwania przeciwnikowi – to cechy, które sprawiły, że pokochałam tę grę bez reszty. Dlatego z miłą chęcią sięgnęłam po najnowsze dziecko twórców UNO, grę DOS!

W DOS reguły są podobne, ale tutaj rządzą liczby. Podstawowa zasada pozostaje niezmienna: w rozgrywce chodzi o to, aby jak najszybciej pozbyć się kart i zdobyć punkty za karty, które zostały w rękach pozostałych graczy. Talia kart składa się ze 108 kart w czterech kolorach, natomiast są zupełnie inne karty specjalne, które pozwalają nieźle namieszać i utrudnić życie przeciwnikom. Dzięki temu rywalizacja wchodzi na nowy poziom, a sama gra jest jeszcze bardziej wciągająca!

DOS – o co tu chodzi?

Początek gry to rozdanie po 7 kart dla każdego gracza oraz umieszczenie na środku 2 odsłoniętych kart ze stosu do dobierania, co tworzy środkowy rząd. Gracze dopasowują swoje karty do środkowego rzędu. W DOS rządzą numery, więc przede wszystkim należy dopasować numer do jednej lub dwóch kart ze środkowego rzędu. I tu pojawia się nowa zasada! Można zagrać aż dwiema kartami, jeśli sumują się do numeru karty w środkowym rzędzie! W DOS warto też walczyć o bonusy – jeśli oprócz numeru uda się dopasować także kolor karty, gracz zostaje nagrodzony. Można zdobyć pojedyncze dopasowanie, które ma miejsce, kiedy karta gracza pasuje numerem oraz kolorem do karty w środkowym rzędzie, oraz tzw. podwójne dopasowanie, występujące w zagrywce dwoma kartami – jeśli sumują się do numeru jednej z kart ze środkowego rzędu i obie mają jej kolor. Dzięki bonusom łatwiej pozbędziesz się kart z ręki i sprawisz, że inni gracze będą musieli dobrać ich więcej!

Kultowa zasada by krzyknąć „UNO” po wyłożeniu przedostatniej karty, w DOS nabiera nowego charakteru. Gdy w rękach pozostają dokładnie dwie karty, należy krzyknąć „DOS”, czyli „dwa”. Jeśli gracz o tym zapomni i zostanie „przyłapany” przez któregoś z przeciwników, będzie musiał wziąć kolejne dwie karty, co wydłuży jego drogę do zwycięstwa! W DOS liczy się więc nie tylko myślenie strategiczne, ale także czujność i dobry refleks.

Gra DOS – moja opinia

Gra DOS wciąga jeszcze bardziej niż UNO. Powoduje, że podczas gry trzeba być cały czas skupionym, aby nic nam nie umknęło. To gra, w którą z powodzeniem można grać w dwie osoby, jak również w większą liczbę graczy. Sprawdzi się idealnie dla dorosłych, jak i dzieci. Czterolatek z małą pomocą, doskonale radził sobie z dopasowywaniem kart do talii. Co prawda wówczas w grze musieliśmy wprowadzić drobne korekty do zasad.

Małym minusem gry są zasady, w które trzeba się mocno początkowo wczytać, ale po ich opanowaniu, gra daje mnóstwo śmiechu, będąc gwarancję dobrej zabawy.

Mały format gry pozwala zabrać ją ze sobą wszędzie – można w nią grać podczas podróży, pikniku czy spotkania towarzyskiego. Gra DOS daje poczucie dobrze spędzonego czasu, radość, odpoczynek. Karty specjalne wprowadzają odrobinę negatywnej interakcji i jednocześnie są źródłem wielu zabawnych komentarzy. Okazuje się, że dzięki tym kartom przedostatnie karty w ręku wcale nie oznaczają zwycięstwa. Zwroty akcji są częste, a to właśnie czyni tę grę tak grywalną.

DOS – plusy:
– szybkość rozgrywki,
– niesamowicie wciąga,
– chęć zrewanżowania się innym

DOS – minusy:

– potrzeba twardej powierzchni na rozłożenie stosu,
– duża ilość czasu na zrozumienie zasad gry

Jeśli lubicie makao i jej bardzo popularną odmianą w postaci Uno, to nawet jeśli je macie zachęcam do kupna DUO. Z pewnością się nie zawiedziecie.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Muffin tea – czyli herbaciane muffinki w 3 minuty
Next post 3 trafione pomysły na zdrowe Mikołajki