Moskal Michał Gołkowski – recenzja
Czas czytania:2 min

Moskal Michał Gołkowski – recenzja

0 0

Co byś zrobił, gdybyś miał władzę? Jak zmieniłoby się Twoje życie? Do czego wykorzystałbyś absolutną władzę nad drugim człowiekiem? Artur Wiktorowicz – główny bohater Moskala – musi zmierzyć się ze swoją żądzą władzy i przekonać się, jak czarna jest jego dusza… Najnowsza książka Michała Gołkowskiego ukazała się nakładem wydawnictwa Fabryka Słów

Moskal – recenzja

Artur, pracownik fabryki, raczkujący organizator związków zawodowych, pewnego dnia staje się właścicielem zabytkowego pióra, którym podobno Józef Stalin podpisywał wyroki śmierci. Od tej pory jego życie zmienia się nie do poznania.  Pióro daje właścicielowi ogromną przewagę nad ludźmi z którymi rozmawia (właściciel wie nagle o tej osobie wszystko, jej najskrytsze sekrety) powoli jednak osobowość pierwszego właściciela pióra próbuje zdominować obecnego posiadacza. Czy „bohater” poradzi sobie z takim obciążeniem, to już musicie sobie doczytać.

Gołkowski tworzy postać, która ewoluuje na oczach czytelnika. Z przykładnego męża i ojca, staje się kryminalistą, który nie cofnie się przed niczym, aby tylko utrzymać władzę. Losy Artura prowadzą go między innymi przez warszawskie targowiska, a kończą się w mroźnej Moskwie (gdzie potwierdzenie znajdzie powiedzenie że „Rosja to nie kraj, to stan umysłu”). Bohater pnie się w górę zyskując władzę i pieniądze, lecz jednocześnie traci coś o wiele cenniejszego, własną rodzinę i to, kim był kiedyś, staje się bezdusznym Moskalem rządnym krwi.

Michał Gołkowski w Moskalu sięga po niełatwy temat. Przede wszystkim pokazuje, co żądza władzy jest w stanie zrobić z człowiekiem. Nawet idealista, gdy wyczuje że ma kontrolę nad ludźmi, może stać się bezwzględnym człowiekiem, który dla ochrony swoich interesów jest w stanie zrobić wszystko.

Największym plusem książki jest realizm, nie tylko w opisach przeżyć bohatera, ale przede wszystkim w tym, co dzieje się wokół niego. Gołkowski w mistrzowski sposób pokazuje brutalny świat, w którym nie ma miejsca na sentymenty. Każde zdanie, opis, dialog mają swoje znaczenie, wciągają czytelnika i sprawiają wrażenie, że jest obok rozgrywających się wydarzeń. Autor doskonale przedstawia mentalność Rosjan i klimat końca XX wieku. Umiejętnie umieszcza wątki fantastyczne. Autor przedstawia nam świat życia najbogatszych Rosjan, który przepełniony jest seksem, narkotykami, morzem alkoholu, a przede wszystkim przemocą pod każdą możliwą postacią. Opisy tego świata są mocne, czasami zbyt mocne i dosadne, ale dzięki temu autor uzyskał efekt realizmu.

Gołkowski w mistrzowski sposób ukazuje, życie tytułowego Moskala. Jego biznesowe sukcesy, kolejne popełnione zbrodnie, szokujące i budzące odrazę opisy życia wśród najbogatszych rosyjskich oligarchów,  z jednej strony. Z drugiej obserwujemy rozpad jego małżeństwa, rodziny, wciąż pogłębiające się szaleństwo chciwości, żądzy władzy, bogactwa, budzonego strachu u innych. To doskonałe studium psychologiczne człowieka, opętanego żądzą władzy.

Moskal Gołkowskiego to książka z przesłaniem – nie wolno zapomnieć, co tak naprawdę jest ważne w życiu. Wszystkie pieniądze świata, władza, kosztowności – to tylko ulotne rzeczy, które mają znaczenie wówczas, gdy mamy się z kim tym podzielić. Nie można wspiąć się na szczyt nie strącając po drodze słabszych. Nieustanna walka o dominację, przy użyciu wszystkich chwytów sprawia, że zapominamy kim jesteśmy. A za to wszystko przyjdzie nam zapłacić – wcześniej czy później, i to niekoniecznie pieniędzmi.

Moskal Michała Gołkowskiego to książka, która z pewnością zaskoczy wszystkich miłośników twórczości tego autora. Książka Gołkowskiego to nie iest pozycja dla każdego. To książka dla ludzi o mocnych nerwach, lubiących mocne i krwawe opisy. Moskal to świetnie napisana książka, z bohaterem, którego dobrze poznajemy obserwując sporą część jego życia oraz dziejąca się w czasach, które zostały trochę zapomniane, a niezasłużenie. Klimat powieści jest momentami bardzo ciężki, a całość zmusza do myślenia.

Moskal – ocena

Plusy:

– realistyczne ukazanie świata końca XX wieku

– oryginalna, a zarazem prosta fabuła

– doskonale pokazanie ewolucji głównego bohatera
Minusy:

– przeskoki między wątkami

Ocena: 9/10

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Jakie badania wykonać w ciąży?
Next post Ta, którą znam Małgorzata Warda