Piramida żywieniowa: styl życia w profilaktyce zdrowotnej
Czas czytania:2 min

Piramida żywieniowa: styl życia w profilaktyce zdrowotnej

0 0

Piramida żywieniowa kojarzy nam się przede wszystkim z zaleceniami dotyczącymi zdrowego odżywiania. Tymczasem w zaktualizowanej Piramidzie Zdrowego Żywienia i Stylu Życia dla dzieci i młodzieży wprowadzono kilka istotnych czynników wpływających na zdrowie, które mają bezpośredni związek ze stylem życia.

Zaktualizowaną Piramidę Zdrowego Żywienia i Stylu Życia dla dzieci i młodzieży opracowaną przez ekspertów Instytutu Żywności i Żywienia pod kierownictwem prof. Mirosława Jarosza przedstawiono podczas styczniowego IV Narodowego Kongresu Żywieniowego 2019 roku. Zalecenia dotyczące prawidłowego żywienia nie uległy zmianie. W przypadku dzieci i młodzieży podstawą w diecie nadal są owoce i warzywa, następnie produkty zbożowe (zwłaszcza pełnoziarniste), produkty mleczne, ryby, nasiona roślin strączkowych i jaja. Na szczycie piramidy znajdują się tłuszcze zwierzęce, które powinny być spożywane w ograniczonej ilości, a najlepiej zastępować je olejami roślinnymi. Wciąż podkreśla się ważną rolę aktywności fizycznej dla zdrowia, dobrego samopoczucia i prawidłowego rozwoju dzieci i młodzieży.

Wprowadzone zmiany mają związek z przeprowadzonymi w ostatnich latach badaniami naukowymi, które potwierdzają istotny wpływ na zdrowie czynników związanych ze stylem życia.

Styl życia równie ważny, jak zdrowa dieta

Odpowiedni sposób odżywiania i aktywność ruchowa to podstawa dobrego zdrowia i samopoczucia. W zaktualizowanej piramidzie podkreślono jednak rolę wybranych czynników związanych ze stylem życia w profilaktyce zdrowotnej. O jakich czynnikach mowa?

  • Jednym z nich jest mycie zębów. Najnowsze badania epidemiologiczne wskazują, że próchnica to istotny problem zdrowotny polskich dzieci. Dotyczy on niemal 90% siedmiolatków i 85% dwunastolatków. Wynika to przede wszystkim z pewnych zaniechań w codziennej higienie jamy ustnej, ale ma też związek z nieodpowiednią dietą, głównie z nadmiernym spożywaniem słodyczy i napojów słodzonych. Warto pamiętać, że choroba próchnicowa i jej powikłania wpływają negatywnie nie tylko na stan zdrowia zębów, ale mogą powodować zaburzenia w ogólnym stanie zdrowia.
  • W zaktualizowanej wersji piramidy uwzględniono też istotną rolę snu dla prawidłowego rozwoju dziecka. Zbyt mała ilość i zła jakość snu mogą negatywnie wpływać na zdrowie fizyczne, zdolności poznawcze i ogólne samopoczucie dzieci. Co więcej, badania potwierdzają, że zbyt krótki sen zwiększa ryzyko wystąpienia otyłości, co jest obecnie istotnym problemem wśród dzieci i młodzieży. Zaleca się, aby dzieci w wieku przedszkolnym przesypiały ok. 10-12 godzin na dobę. Dzieci w wieku szkolnym (6-13 lat) powinny spać przynajmniej 9-11 godzin na dobę. Z kolei u nastolatków (14-17 lat) optymalna ilość snu wynosi 8-10 godzin na dobę. Bardzo ważne jest również spanie o regularnych porach i unikanie korzystania z urządzeń ekranowych przed położeniem się do łóżka.
  • Dzieci i młodzież powinny też ograniczać oglądanie telewizji, korzystania z komputera i innych urządzeń elektronicznych. Te zalecenia wynikają z faktu, że współcześnie ludzie chętniej spędzają wolny czas przed ekranami, niż uprawiając sport na świeżym powietrzu. Taki styl życia w przypadku osób młodych może mieć bardzo negatywne skutki zdrowotne, nie tylko doraźnie, ale i w przyszłości. Zgodnie z aktualną piramidą dzieci powinny ograniczać oglądanie telewizora i korzystanie z urządzeń elektronicznych do 2 godzin dziennie.
  • Nadwaga i otyłość to poważny problem dzieci i młodzieży. Z tego też powodu w zaktualizowanej wersji piramidy żywieniowej zaleca się, aby regularnie dokonywać pomiarów wysokości i masy ciała. Jest to jeden z podstawowych elementów kontroli rozwoju fizycznego.

Więcej informacji znajdziesz na http://sanostol.pl/odzywianie/poznaj-nowa-piramide-zdrowego-zywienia

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Ponadczasowe modele okularów
Next post Światowy Dzień Krwi Pępowinowej