Rzucenie palenia – jak podjąć wyzwanie i wytrwać
Czas czytania:3 min

Rzucenie palenia – jak podjąć wyzwanie i wytrwać

0 0

Szacuje się, że rocznie na świecie ok. 11% mężczyzn i 6% kobiet umiera na choroby związane z paleniem tytoniu. Także w Polsce palenie wciąż pozostaje jednym z głównych problemów zdrowotnych, każdego roku przyczyniając się do 50 tys. zgonów. Naszym sprzymierzeńcem w walce z nałogiem jest z pewnością panująca moda na zdrowy tryb życia, ale klucz do sukcesu tkwi w motywacji i przygotowaniu.

Rzucanie palenia to sprawa indywidualna i wymaga znalezienia dobrego powodu, który stanie się motorem do działania. Do sukcesu często nie wystarczy zalecenie lekarza lub świadomość przeciwwskazań zdrowotnych. Nikomu dziś nie trzeba już chyba tłumaczyć, że papierosy skracają życie i niszczą organizm.

– Dym papierosowy zawiera kilka tysięcy substancji o zróżnicowanej szkodliwości. Co najmniej 60 z nich ma działanie rakotwórcze. Palacze obarczeni są większą zapadalnością na raka jamy ustnej, krtani, przełyku, nerki, trzustki, pęcherza moczowego i szyjki macicy. Wzrasta częstość występowania choroby wrzodowej, tętniaka aorty, choroby wieńcowej serca, zawału mięśnia sercowego, czy też miażdżycy naczyń u osób z nadciśnieniem i podwyższonym poziomem cholesterolu. Lista chorób związanych z paleniem tytoniu jest bardzo długa, a to zaledwie jej początek – mówi Joanna Pawlik, internista z Centrum Medycznego Scanmed.

Palenie papierosów zwiększa ryzyko wystąpienia udaru mózgu i zawału serca u kobiet stosujących doustne środki antykoncepcyjne, a palenie w trakcie ciąży jest poważnym zagrożeniem dla rozwoju płodu. Nie wszystkim jednak uzasadnienie medyczne wystarczająco przemawia do wyobraźni.

Rzucenie palenia – w motywacji siła

– Każdy powinien zadać sobie pytanie, dlaczego chce rozstać się z nałogiem i znaleźć powód tak ważny dla siebie, by inspirował go do działania i podejmowania kolejnych prób – mówi Joanna Pawlik. – Bo choć kolorowe reklamy przekonują nas, że jest inaczej, trzeba mieć świadomość, że rzucenie palenia za pierwszym razem może się nie udać. Ani też za drugim czy trzecim podejściem. To zupełnie naturalne, a im więcej mamy za sobą prób, tym większe szanse na sukces. Każda taka próba uczy nas o sobie i naszym nałogu czegoś, co przy kolejnym podejściu może znacznie ułatwić nam zadanie – dodaje.

Warto przemyśleć wszystkie aspekty, w których palenie wpływa na nasze życie i zidentyfikować korzyści z eliminacji nałogu, które zmobilizują nas do działania i wytrwania w postanowieniu, np.:

  • zadbamy o zdrowie najbliższych, którzy nie będą narażeni na skutki biernego palenia
  • zachowanie zdrowia oznacza także więcej czasu, który możemy szczęśliwie spędzić z rodziną
  • podjęcie aktywności sportowej będzie łatwiejsze i przyjemniejsze, może zniknąć np. zadyszka podczas biegania i męczący kaszel
  • życie nabierze smaku i zapachu, których odczuwanie upośledzają papierosy
  • już 20 minut po wypaleniu ostatniego papierosa organizm zacznie się regenerować: skóra będzie wyglądać na zdrowszą i bardziej wypoczętą, ustabilizuje się ciśnienie i tętno, a w ciągu 5-10 lat od rzucenia nałogu ryzyko wystąpienia chorób związanych z paleniem zmaleje do poziomu obserwowanego u osób niepalących
  • może poprawić się jakość życia intymnego, palący mężczyźni mogą doświadczać problemów z erekcją, a kobiety – odczuwać mniejsze pobudzenie
  • za zaoszczędzone pieniądze możemy zafundować sobie urlop w ciepłych krajach lub sprawić inną przyjemność – osoba paląca paczkę papierosów dziennie rezygnując z nałogu w ciągu roku zaoszczędzi nawet 5 tys. złotych.

Rzucenie palenia – poznaj swojego „wroga”

Dobrze także zawczasu zapoznać się z częstymi objawami odstawienia nikotyny i zrozumieć ich przyczyny. Efekt zaskoczenia wywołuje niepotrzebny stres, który nie sprzyja konsekwencji w działaniu i może popchnąć z powrotem w ramiona nałogu. – Częste bóle i zawroty głowy, spowodowane zwiększeniem stężenia tlenu w krwi, sygnalizują, że nasz organizm powraca do zdrowego trybu funkcjonowania. Wzmożony kaszel związany jest z oczyszczaniem dróg oddechowych. Spadek nastroju, który może podsuwać nam myśli o powrocie do palenia wynika z braku stymulacji ośrodka przyjemności w mózgu, który stymulowała nikotyna. Mniejsza aktywność mózgu może też skutkować chwilowym spadkiem koncentracji, który jednak nie powinien trwać dłużej niż kilkanaście dni – mówi Joanna Pawlik.

– Jasno wyznaczony cel, determinacja do jego osiągnięcia i wiedza, jak przebiega proces rzucania palenia, dają nam duże szanse na sukces. Na rynku jest dostępnych wiele środków i metod wspomagających rzucanie palenia, takich jak plastry nikotynowe, gumy do żucia, terapie lekowe czy inhalacje. W ich doborze zawsze warto zwrócić się do specjalisty, który pomoże dopasować do naszych indywidualnych potrzeb i predyspozycji odpowiednią metodę, kontrolować proces leczenia i w razie potrzeb włączy dodatkowe leczenie łagodzące uciążliwe objawy odstawienia nikotyny – dodaje.

Przebadaj się

Aby przekonać się, jak wpływ na nasz organizm ma palenie tytoniu, warto wykonywać okresowe badania profilaktyczne. Ich podstawą jest badanie spirometryczne, które pozwala na obiektywną ocenę czynności płuc i ich stanu. W ramach Światowego Dnia bez Tytoniu w maju we wszystkich placówkach ambulatoryjnych Grupy Scanmed można bezpłatnie wykonać spirometrię. Szczegółowe informacje dostępne są pod numerem tel. 12 629 88 00.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Poporodowe problemy łóżkowe
Next post Kwiatowe stylizacje w szafie