Zaćma – jak i kiedy należy ją leczyć?
Czas czytania:1 min

Zaćma – jak i kiedy należy ją leczyć?

0 0

Choroby oczu to problem, z którym ludzkość zmaga się od pokoleń. Dawniej kończyło się to często utratą wzroku, ale na szczęście medycyna poszła zdecydowanie do przodu i wiele chorób oczu możemy skutecznie leczyć. Należy do nich również zaćma. Zobacz, co powinieneś o niej wiedzieć.

Zaćma – co to jest?

Zaćma to jedna z chorób, której ryzyko pojawienia się rośnie wraz z wiekiem. Polega ona na stopniowym mętnieniu soczewki oka. Obraz staje się zamazany i nie pomaga stosowanie coraz mocniejszych szkieł okularowych. Wraz z rozwojem zaćmy pojawiają się również inne objawy, takie jak ciemniejsze widzenie jasnych kolorów, olśnienie w słoneczny dzień czy lepsze widzenie w pochmurny dzień lub wieczorem. Nieleczona zaćma prowadzi do postępującej utraty wzroku, aż do całkowitej ślepoty.

Więcej na: voigtmedica.pl

Leczenie zaćmy

Jak już wcześniej wspomniano, współczesna medycyna doskonale sobie daje radę z leczeniem zaćmy. Jedyną i skuteczną metodą jest operacja zaćmy, podczas której zmętniałą soczewkę zastępuje się soczewką sztuczną. Zabieg ten jest obarczony minimalnym ryzykiem, a chory wraca do pełnej aktywności niemal zaraz po zabiegu.

Najczęściej zabieg wykonuje się przy pomocy fakoemulsyfikacji z użyciem ultradźwięków. To właśnie one rozbijają zmętniałą soczewkę, którą następnie usuwa się przez mikro nacięcie, a następnie tą samą drogą wprowadza się do oka nową soczewkę.

Wybór soczewki

Kluczową kwestią w przypadku operacji zaćmy jest wybór soczewki. Możemy zdecydować się na soczewki jednoogniskowe, wieloogniskowe i toryczne. Wybór jest uzależniony od stylu życia i potrzeb pacjenta, a ostateczną decyzję o wyborze konkretnego modelu należy podjąć po konsultacji z doświadczonym okulistą.

Wybór soczewki może być również zależny od tego, czy wybieramy zabieg w ramach NFZ czy w prywatnej służbie zdrowia. W pierwszym przypadku mamy mniejszy wpływ na rodzaj soczewki, bo fundusz refunduje jedynie soczewki jednoogniskowe. Natomiast w prywatnym lecznictwie możemy wybrać soczewkę faktycznie dopasowaną do naszych potrzeb.

Efekty po operacji zaćmy

Dzięki usunięciu zmętniałej soczewki i wszczepieniu nowej, chory znów widzi świat wyraźnie. Jeśli zaćmie nie towarzyszyły żadne inne objawy, to prawdopodobnie okulary nie będą dłużej potrzebne. W niektórych przypadkach, zwłaszcza w przypadku soczewek jednoogniskowych oraz chorób towarzyszących, chory musi używać okularów podczas określonych czynności np. czytania.

Operacja zaćmy stanowi również profilaktykę przeciwjaskrową, gdyż pomaga obniżyć ciśnienie wewnątrzgałkowe redukując ryzyko wystąpienia jaskry.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Żel intymny – czy zawsze warto z niego korzystać?
Next post Tradycyjne bożonarodzeniowe potrawy w nowej odsłonie