Avicii, czyli o tym, jak młode pokolenie wyznacza nową jakość EDM

Niezależnie od tego, jakiej muzyki słuchasz na co dzień, z całą pewnością choć raz słyszałaś o takim artyście jak Avicii. A może nawet nuciłaś jego utwory pod prysznicem lub w drodze do pracy, nie mając świadomości, że są one właśnie jego dziełem. Śmiało można rzec, że Tim Bergling, bowiem tak się nazywa, to prawdziwy fenomen. Uwielbiasz muzyczne nowości i nie chcesz przeoczyć niczego wartościowego? Pora zatem bliżej przyjrzeć się twórczości tego młodego, absolutnie niezwykłego człowieka!

 

Avicii – chłopak ze Szwecji

Avicii to pochodzący ze Szwecji młodziutki (urodzony w 1989 roku) DJ oraz producent muzyczny. Wdarł się on na rynek przebojem, a dokładniej rzecz ujmując – z kawałkiem zatytułowanym Bromance, w roku 2010, dzięki czemu bardzo szybko zyskał sławę i uznanie w wielu krajach Europy, a w krótkim czasie na całym świecie. Pierwsze kroki na muzycznych scenach stawiał jednak już nieco wcześniej, bowiem od 2007 roku. Co ciekawe, artysta nie potrafi… grać na żadnym instrumencie muzycznym! Niemniej w żaden sposób nie przeszkodziło mu to w zrobieniu oszałamiającej kariery.

Nowa jakość muzyki

Avicii reprezentuje przede wszystkim taki gatunek muzyki jak EDM¸czyli electronic dance music, a także dance i house. Festiwale muzyczne z jego udziałem zawsze stanowiły ogromne wydarzenie i przyciągały całe tłumy fanów electro muzyki. Dlaczego mówimy o tym w czasie przeszłym? W 2016 roku artysta ogłosił, że nie będzie już więcej koncertował, co nie oznacza jednak, że całkowicie odchodzi od muzyki. Być może jeszcze zmieni zdanie i ponownie uraczy nas energetycznymi kawałkami w czasie swoich koncertów? Byłoby świetnie!

Trzeba przyznać, że muzyka klubowa zupełnie zmieniła swoje oblicze odkąd artysta wkroczył na scenę. O tym, jak wielką rolę w wymienionych gatunkach muzyki odegrał ambitny Szwed świadczyć może m.in. jego wysoka pozycja na liście DJ Mag Top 100. Jest to zestawienie publikowane corocznie przez DJ Magazine i stanowi jeden z najbardziej prestiżowych rankingów DJ-ów na świecie. Tim Berg po raz pierwszy pojawił się na liście w 2010 roku i od razu wskoczył na 39. miejsce. Już w kolejnym 2011 roku zajął 6. pozycję, a następnie dwa lata z rzędu plasował się na 3. miejscu. Prześcignął tym samym takich artystów jak m.in. Paul van Dyk czy David Guetta.

Nie sposób nie wspomnieć również o tym, że młodziutki DJ współpracował z gwiazdami światowego formatu, jak Wyclef Jean, Rihanna, Adam Lambert i wspomniany już wyżej David Guetta, z którym stworzył utwór Sunshine. Jego praca została uhonorowana licznymi nagrodami i wyróżnieniami, m.in. American Music Awards, MTV Europe Music Awards. Był też nominowany do Grammy (za Sunshine i Levels).

Uwielbiasz EDM, a może wcześniej nie miałaś styczności z tym gatunkiem muzyki? Koniecznie sprawdź, co ma do zaoferowania Avicii, a na pewno się nie zawiedziesz!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *