Śmiertelne napięcie – recenzja

Agentka FBI – Maggie O’Dell po raz kolejny musi stawić czoła niebezpiecznemu śledztwu. Tym razem agentka będzie musiała zmierzyć się z rządową tajemnicą

Z pozoru niewinne śledztwo w sprawie brutalnego wypadku z udziałem nastolatków w Nebrasce przeradza się w pełne niebezpiecznych i tajemniczych zwrotów akcji. Tymczasem w innej części Stanów Zjednoczonych dochodzi do tajemniczych zatruć w szkołach. Maggie O’Dell i Benjamin Platt próbują rozwiązać zagadkę, pozornie nie łączących się ze sobą zdarzeń. Im bliżej są rozwiązania, tym większe niebezpieczeństwo im grozi.

Alex Kava po raz kolejny udowadnia, że jest bardzo dobrą pisarka, tworzącą niebanalne historie, trzymające w napięciu od początku do końca. Akcja Śmiertelnego napięcia toczy się szybko i wartko. Autorka umiejętnie buduje napięcie, które wzrasta wraz z każdą kolejną stroną. Wraz z bohaterką odkrywamy kolejne części układanki, które tylko pozornie do siebie pasują. Kiedy wydaje nam się, że już znamy rozwiązanie i książkę można odłożyć, Kava zaskakuje nas nieoczekiwanym zwrotem akcji, który wiedzie nas do w zupełnie inną stronę.

Trochę niedosytu i małego rozczarowania pozostawia zakończenie, trochę jak dla mnie pisane na siłę, na kolanie. Ale nawet niewyraźne zakończenie nie psuje ogólnego wrażenia z lektury.

Postacie głównych bohaterów – Maggie O’Dell oraz Benjamina Platta jak zawsze są dobrze skonstruowane. W żadnej mierze nie są to postacie papierowe i sztampowe. Chociaż zaczynamy bardzo powoli obserwować „ludzką” twarz agentki O’Dell. Kava kreuje swoich bohaterów z niezwykłą pieczołowitością wzbogacając postacie o dogłębne analizy psychologiczne.

Śmiertelne napięcie to kolejna część przygód agentki O’Dell, ale książka została napisana w taki sposób, że nawet ci, którzy wcześniej nie mieli do czynienia z Alex Kavą mogą śmiało sięgnąć po książkę, bez obawy, że nie odnajdą się w świecie agentki FBI. Poza tym w Śmiertelnym napięciu, znacznie częściej niż w poprzednich książkach, Kava wraca do poprzednich wydarzeń z życia Maggie.

Książka robi pozytywne wrażenie. Po jej odłożeniu czujemy lekki niedosyt, a w naszej pamięci jeszcze długo.

Śmiertelne napięcie to rewelacyjny thriller psychologiczny, trzymający w napięciu od początku do końca. To doskonała pozycja dla fanów Kavy, jak i tych, którzy dopiero po raz pierwszy stykają się z jej twórczością.

Olik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *